Měl jsem možnost dlouhodobě otestovat Nordic Walking hole značky VIPOLE. Jako instruktor Nordic Walking jsem už měl v rukou kde co, ale kompletní nabídku holí jedné značky ještě ne.
V naší nabídce holí pro Nordic Walking značku VIPOLE prozatím nenajdete. Důvod naleznete níže v článku a zároveň předesílám, že se moc těším až je do naší nabídky zařadíme, protože minimálně některé modely mají dle mého názoru velký potenciál.
Hole Vipole
VIPOLE jsou hole vyráběné v Itálii. Malý italský výrobce produkuje stále promyšlenější konstrukce a ty dva měsíce, kdy jsem s nimi chodil a běhal, jsem nabyl další zkušenosti, hlavně co se týče holí pro Power Walking. A zkušenosti to jsou přinejmenším zajímavé. Jaké to tedy bylo?
Nordic Walking hole VIPOLE
K dispozici jsme měli tyto modely: Hercules, Athena, Vario, Instruktor Vario a jednodílné Vario.
Společné plusy a mínusy všech holí VIPOLE
+ Na první pohled mě zaujal otočný dráp. Původně jsem se bál, že otočný prvek zvýší hmotnost konce hole, ale není to tak. Je to výborná a dobře zpracovaná vymoženost pro nastavovací hole. Zajímalo by mě, jak je to s případnou výměnou?
+ Hole mají vynikající poutka. Skvěle sedí na ruce, jsou příjemně polstrovaná, přitom tenká a sedí tak akorát. Obzvlášť kladně hodnotím kůži mezi ukazovákem a palcem. Rukavičky se dobře nasazují i sundávají. Suchý zip se neodlepuje. Velikost M je dost velká i na ruku velikosti 9. Ještě bych se do nich vešel i se softshell rukavicemi.
+ Stejně tak skvěle se poutka naklikávají do madla hole. Vypnutí rukavičky z hole funguje stlačením a je přiměřeně snadné. Samovolné vypnutí nehrozí.
– Bohužel celý tento dojem naprosto kazí ta nejmenší věc na holích... tlačítko k vypínání rukaviček. Při chůzi se třepe a vydává nepříjemný drnčivý zvuk. Když jdu v lese a užívám si to... nedokážu si představit, že při každém zápichu slyším drrrn, drrrn, drrrn... A při běhu je to ještě horší! Zkrátka nahlas drnčí a jen kvůli tomuto detailu bych si VIPOLE nekoupil. Je to zklamání. Pokud tento detail v systému madla výrobce bude schopen vyladit, tak není co řešit.
– Botičky by moly mít delší dotekovou plochu. I když běžně s botkama nechodím, zkoušel jsem je a dost podkluzují. Směs gumy je dobrá, ale chtělo by je protáhnout.
Jaké jsou a jak se chovají jednotlivé modely?
Vario
- ALU 7075
- nastavení v rozmezí 90 - 130 cm
- dvoudílné, šroubovací
- kulatý (trekový) hrot
- univerzální hole pro občasné hůlkaře, nebo lidi, kteří kombinují chůzi/trek
- nad 120 cm jsou stěží použitelné, protože se díky použitému duralu už dost nepříjemně třepou a vibrace se přenášejí do horních končetin
- za 1239,- jde o zajímavou hůl
Instructor Vario
- 100% HM Carbon
- nastavení v rozmezí 90 - 130 cm
- dvoudílné, click systém
- dráp
- lehká hůl pro pokročilé hůlkaře, kteří z nějakého důvodu nechtějí jednodílnou hůl
- 2239,-
Instructor jednodílné - TOP
- 100% HM Carbon, jednodílná
- dráp
- lehká hůl pro odhodlané hůlkaře, instruktory
- délka hole 120 cm s rukavičkou a s botičkou váží 182 g, což je výborné
- cena 2532,- je velmi dobrá
- hodnotím jako nejlepší ze zapůjčených holí
- pokud se vyřeší zmiňované drnčící tlačítko v madle, mohou se řadit k elatonu na našem trhu
Nordic Power
Můj subjektivní názor je založený na faktu, že mě Nordic Power nezaujal. Nevidím smysl chození s holemi se závažím, kdy jsou horní končetiny namáhány vahou holí a to i během fáze kdy mají být uvolněny (to když jde ruka dopředu). Během této fáze, kdy hůl nedržím v dlani, je těžká hůl gravitací přitahována k zemi. Čím těžší hole, tím rychleji jde k zemi. Těžkou hůl tedy nemůžu pustit, jinak bych ji vláčel po zemi a to pak hůl poskakuje... a tak nelze dotáhnout pohyb za tělem - tolik potřebný odpich od hole. Celé to pak vede k tomu, že to není chůze dynamická, ale oporová, čímž se vracíme k chůzi s trekovými holemi.
Závaží 400 g je opravdu těžké. Ve chvíli, kdy se má horní končetina vracet (jde dopředu) vzniká nepříjemné napětí v lokti a později i v oblasti ramenního pletence. Svaly jsou za čas přetížené. Vůbec bych takovou praktiku nedoporučil začátečníkům a je s otazníkem komu ji doporučit.
Stejně tak 100 g závaží. Je to sice menší zátěž, ale při pomalejším tempu chůze také tlačí hůl rychle k zemi, takže neumožňuje provést techniku NW.
Čili, když budu chtít posilovat horní končetiny, budu raději dělat kliky, nebo se přitahovat na hrazdě. Při Nordic Walkingu si chci užít pohyb na vzduchu a mít co nejlehčí a nejpevnější hole. Je ale také možné, že mi uniká něco z techniky Nordic Power a pak by moje hodnocení bylo scestné. Ceny tedy nekomentuji.
Nordic Power Hercules
- 100% HM Carbon
- dráp
- hole s pevným závažím 200 g
- cena 4888,-
Power Step Athena a Hercules
- 100% HM Carbon
- otočný dráp - výborná vychytávka
- závaží Power Step Handle zelené 100 g nebo červené 400 g
- cena 3532,-
Na závěr chci poděkovat firmě VERTICAL, ve které jsou skvělí lidé, kteří mi hole zapůjčili.