V roce 1993 jsme začali podnikat v oblasti velkoobchod, maloobchod. Distribuovali jsme značky Pinguin, Sherpa, Trimm, Hannah, Berkner a další. 

V létě roku 2005 jsme spustili náš pilotní e-shop iQSPORT.cz. Kromě nabídky kvalitních a prověřených produktů, poskytujeme poradenství a servis námi nabízených značek. Od počátku se záměrně se vyhýbáme levnému zboží, které v této době zažívá boom ve Vietnamských stáncích a některých řetězcích.

Začátkem roku 2006 jsme otevřeli naši první prodejnu v Holešově na ulici Grohova v Holešově. V roce 2007 spouštíme 2. generaci webu. Nárůst objednávek nás vede k založení společnosti s ručením omezeným a proto 29. září 2008 spolu s bratrem zakládáme IQsport s.r.o. Rok 2009 jsme odstartovali spuštěním třetí generace webu. Z ohlasů na náš web a prudký nárůst počtu objednávek jsme na dlouhou dobu byli přesvědčeni o správném směrování. Proto následujících pět let web zůstal prakticky v nezměněné formě. Přežili jsme ekonomickou krizi.

Začátek roku 2012 začal tragicky. Zemřel můj bratr Karel ve věku téměř 39 let. Spolutvůrce iQSPORT, běžec, cyklista, horal, horolezec, potápěč, vášnivý lyžař, motorkář a hlavně velký pohodář. Situace byla složitá a protože jeho místo bylo nezastupitelné, rozhodl jsem se ukončit velkoobchodní zastoupení značek a obchod přestěhovat z podnájmu do vlastních prostor.

V dubnu 2012 jsme společně s mojí ženou pilně rekonstruovali naše současné sídlo firmy a prodejnu. Po patáliích s ukončením velkoobchodu a přesunem firmy jsme v červnu 2013 otevřeli provizorní malou prodejnu. V květnu 2014 jsme otevřeli větší prodejnu o rozloze téměř 40 m² a tím vznikl Garage Outdoor.

Koncem roku 2013 jsem začal přemýšlet o novém e-shopu. Po dvou a půl letech komplikovaných příprav v květnu 2016 spouštíme 4. generaci e-shopu. Pro nás šlo o složitý proces, ve kterém jsme přecházeli na vlastní řešení webu. Vývoj vlastního prostředí se z mnoha stran ukázal jako slepá ulička a po roce fungování jsem se rozhodl práci na něm ukončit.

V roce 2017 nás potkala další nepříjemná věc. Totální uzavírka ulice 17. května. Jediná příjezdová cesta k naší prodejně, byla uzavřena kvůli totální rekonstrukci od 10. března do 20. prosince 2017, tedy prakticky celý rok

Protože jsem čajomilec a protože jsem neměl do čeho rýpnout, vytvořil jsem druhý web s čaji, pochutinami a ekologickou drogerií. Během práce na novém e-shopu (čti popíjení čaje a ochutnávání dobrot) jsem začátkem roku 2018 ještě stihnul absolvovat školení pro práce ve výškách na Vertikonu Singing Rock. V březnu 2018 spouštíme náš druhý web iQFOOD.cz do ostrého provozu. 

Dva týdny po spuštění iQFOODu začínáme spolupráci s firmou Kostka kolobka. Skvělý přístup českého výrobce koloběžek a oboustranné zaujetí nás přivedlo k prodeji a půjčovně koloběžek v Holešově. Otevřeli jsme ji v květnu 2018. Krátce po tom začínám pracovat na iQSPORTU 5. generace.

Nějkaou dobu už ale chodím s Nordic Walking holemi a protože mě to moc baví, v květnu 2019 úspěšně zakončuji početné kurzy instruktorským osvědčením Nordic Walking a stejně tak i Dáša Gregorová. Jsme tedy oba instruktoři Nordic Walking s akreditací MŠMT ČR. Prodejna iQSPORT se stává součástí sítě Nordic Walking Point a začínáme provádět první klienty.

Od začátku roku 2019 intenzivně pracuji s dalšími 5. lidmi na 5. generaci e-shopu IQSPORT. Během té doby testuji vzorky japonských čajů, které chceme pro iQFOOD dovážet, což se s prací u PC vhodně doplňuje. V srpnu 2019 spouštím 5. generaci e-shopu iQSPORT. Je to vlastně takový dárek k našim 14. narozeninám.

Lukáš Kruťa

zakladatel iQSPORT