Co je to Nordic Walking?

Nordic walking, česky severská chůze, je dynamická chůze se speciálními holemi. Hole vhodné pro Nordic Walking jsou vybaveny poutkem - rukavičkou, které umožňuje odraz z hole. Oproti tomu trekové hole mají volné poutko, které neumožňuje docílit správného pohybu severské chůze.

Nordic Walking je kondiční chůze a můžete ji provozovat venku, celoročně a téměř v jakémkoli terénu. Velkou výhodou severské chůze je to, že při dobrém zvládnutí techniky zapojíte až 90 % svalů.

Zapojení svalů během různých sportů

Všimněte si množství zapojených svalů během různých aktivit.

Nordic Walking v lese

Je pro mě vhodný Nordic Walking?

Z naší zkušenosti můžeme severskou chůzi doporučit každému, kdo má chuť se hýbat. Ať už je vám 20 nebo 80 let, můžete Nordic Walking zkusit, i když nemáte předešlé zkušenosti s žádným sportem.

Na druhou stranu je Nordic Walking vhodný jako kompenzační tréninková aktivita pro vrcholové sportovce, nebo pro sportovce s jednostranným zaměřením (hokej, tenis, kulturistika). Po konzultaci s lékařem nebo fyzioterapeutem je Nordic Walking vhodný také jako poúrazová terapie k opětovnému navrácení se do aktivního života.

Někdo může Nordic Walking vnímat jako společenskou událost, někdo jako možnost "vyčistit si hlavu" ze sedavého zaměstnání. Rozhodně jde o relativně snadnou aktivitu, kterou můžete provozovat hned za dveřmi vašeho domova. Pro pracovně vytížené lidi je to značka ideál :)

Co potřebuji k Nordic Walking?

Hole pro Nordic Walking

K severské chůzi potřebujete speciální hole s rukavičkou. Důležité je především délka holí. Výběr holí nepodceňujte, s nevhodnými holemi byste si mohli i uškodit.

A co tabulky? Ze zkušenosti víme, že tabulky, které určují vhodnou délku hole podle vaší výšky, často neodpovídají realitě. Proč? Každý člověk má jinou postavu, jinak dlouhé ruce k poměru s tělem. Sportovec, který chce chodit dynamicky a svižně 3x týdně, potřebuje jinou délku holí, než rekreační hůlkař, který hole využije 3x za měsíc.

Pokud se pak rozhodnete hole u nás zakoupit, rádi Vám s výběrem. Ideální je napřed hole vyzkoušet. Můžete využít naši půjčovnu holí, nebo se můžete rovnou přihlásit naše kurzy, na kterých si také můžete různé druhy holí osahat a vyzkoušet za asistence instruktora.

Na trhu je opravdu veliký výběr, ale ne každé hole které se prezentují jako hole pro Nordic Walking jsou opravdu hole pro Nordic Walking.

Vhodné boty

Vhodná obuv pro Nordic Walking je měkká nízká obuv, která umožňuje dostatečné ohnutí prstů při odrazu. Ideální jsou chodecké nebo běžecké boty. Ty mají podešev přizpůsobenou právě po to, co potřebujeme. Vhodné jsou také pětiprstové boty.

Zcela nevhodné jsou sandály a boty na podpatku (hrozí vážná zranění), nebo naopak pevné vysoké boty.

Jistou alternativou jsou tříčvrteční trailové boty, jako například Asolo Nucleus MID, nebo Asolo Megaton MID. Ty jsou měkké stejně jako jejich nízké varianty a využijete je hlavně v zimním období.

Dámské boty pro Nordic Walking

Pánské boty pro Nordic Walking

Ledvinky a jejich obsah

Především v letním období je nutné dodržovat piný režim a to platí nejen pro sportovně laděné hůlkaře. Ale kam ji dát? Zcela nevhodný je batoh. úplně nejlepší variantou je ledvinka s lahví. Do ní navíc můžete sbatit lehkou bundu, hroznový cukr, případně malou lékárničku.

Ledvinky pro Nordic Walking