Test Vibram Megagrip

před rokem

Vibram Megagrip dává svými ostrými výběžky lepší stabilitu jak v přímém směru, tak při jeho změnách. Na první pohled jsou patrné větší mezery mezi jednotlivými výstupky. Větší množství ploch s většími rozestupy má větší pravděpodobnost záběru a přizpůsobení se struktuře terénu i povrchu. Tyto rozdíly budou mít také značný vliv na samočistící schopnosti...


Test obuvi Asolo Thyrus s technologií Vibram Megagrip

Vibram, tento nápis ve žlutém osmiúhelníku můžete vidět na botách určených pro sport, práci i trekingové využití. Někteří lidé Vibramu vytýkali, že jejich podešve kloužou. Problémové byly především mokré plochy, slehlý sníh, ale i kameny a horské stezky.

Vibram tedy zareagoval na poptávku po podešvi, která si zachová životnost a zároveň zlepší svoji přilnavost. Výsledkem je nová technologie označená jako Vibram Megagrip Compound.

Různé ukázkové akce jsou pěkné, ale osobní zkušenost je k nezaplacení. Pro srovnání jsme použili obuv Asolo Zion GV s klasickou podešví Vibram® model Asolo Thyrus s podešví Vibram® Megagrip Compound. Modelově jde o boty stejné třídy.

Asolo Zion podešev Vibram

Asolo Thyrus podešev Vibram Megagrip Compound


Při srovnání obou podešví zjišťujeme, že na rozdíl od staršího modelu je na podešvi Asolo Thyrus GV minimum kulatých tvarů. Při navrhování tvarů jednotlivých výběžků se dbá na dosažení záběrových i opěrných ploch do všech stran.

Vibram Megagrip Compound

Svými ostrými výběžky dává Vibram Megagrip Compound lepší stabilitu jak v přímém směru, tak při jeho změnách. Na první pohled jsou patrné větší mezery mezi jednotlivými výstupky. Větší množství ploch s většími rozestupy má větší pravděpodobnost záběru a přizpůsobení se struktuře terénu i povrchu. Takto ostrý vzorek se bude chovat daleko agresivněji k povrchu, na kterém vyžadujeme spolehlivou přilnavost.

Tyto rozdíly budou mít také značný vliv na samočistící schopnosti. Zkrátka nebudou se tolik zanášet, neboť dostatečné mezery spolu s ohebností se o uvolnění bláta postarají.

Srovnání dvou podešví Vibram od Richarda Štěpánka

Pro okamžité srovnání si obouvám nový model Thyrus GV na pravou nohu a starší Zion GV na nohu levou. Rozdíl je znát na první došlap. Podešev Vibram Megagrip, vás vítá měkkým došlapem, zatím co klasická podešev s označením Vibram, je to co všichni znáte - poctivá tvrdá práce. Vibram vyvinul novou směs gumy, kterou vybavil podešve Megagrip. Okamžitě mě napadá přirovnání k zimním pneumatikám. Jsou gumy, které se jako zimní tváří a jsou gumy, které se jako zimní chovají. Konstrukce této podešve je především měkčí a tím také přilnavější. Když to přeženu, jako by měla lepší schopnost vpíjet se do nerovností a tím zvyšovat kontakt s podložkou. Vibram Megagrip dělá botu pohodlnější a je na ni větší spoleh.

Testoval jsem ji při brzdění, záběru, změně směru a bočním namáhání. Porovnával jsem rozdíly a ty se jednoznačně vyslovily pro tento nový typ podešve. Nikdo však zde netvrdí, že vše co nemá označení Vibram Megagrip je špatné a na vyhození. Ne, o tom náš test ani nebyl. Šlo jen o to, jestli je zde rozdíl, který Vibram sliboval. Já jsem rozdíl jednoznačně zaznamenal a jsem s ním velmi spokojen.