Mačky - jak vybrat, aby dobře padly na boty

před rokem

Je jich opravdu hodně... turistické mačky, skialpinistické mačky, mačky s řemínky, poloautomatické a automatické mačky a navíc jsou ještě mačky s různým počtem hrotů. Jak se v tom vyznat?

Nejsou mačky jako mačky :-)Jako první věc je třeba zvážit, kam a v jakých botách s mačkami půjdete. Je velký rozdíl, jestli na procházku po ledovci, na skialpy nebo na kolmou zamrzlou stěnu. Začneme zlehka...

Turistické mačky

Mačky pro chůzi po ledovci a ve svahu do sklonu 40°. Turistické mačky se při chůzi dobře zakusují do zmrzlé plochy a nejsou určené pro lezení. Přední hroty jsou kratší, více ohnuté směrem dolů, mají 10 nebo 12 hrotů.

Přední a zadní část spojuje tzv. kloubová konstrukce. My tomu říkáme můstek, nosník nebo bar. Můstek je většinou vyrobený z nerezové oceli, která pruží. Umožňuje mačkám, aby se přizpůsobily botám s měkkou podešví, aniž by se zlomil. Samozřejmě, čím tužší podešev, tím lépe mačky sedí.

Turistické mačky jsou osazeny plastovými obrubami, nebo kombinovanými obrubami z plastu a popruhu. Zpravidla se na botu upínají popruhem.

CT Nevis Flex

Turistické mačky s řemínky Climbing Technology Nevis Flex

Asolo Fandango GV

Boty Asolo Fandango GV - trekové boty vhodné pro turistické mačky s řemínky

Lezecké mačky

Protože jde o železa, která budete využívat ve strmém lezení na ledopádu a ve sněhových kuloárech, mají pro tyto účely tvarované hroty, které se kopnutím zaseknou a nepustí.

K lezeckým mačkám potřebujete boty s tvrdou podešví, které mají minimálně vzadu pevný rám; proto jim říkáme rámovky. Pevný rám můžou mít boty i vepředu, a podle toho, jaký typ boty máte, volíte poloautomatické mačky (rám vzadu) nebo automatické mačky (rám vzadu i vepředu). Samozřejmě, že na botách líp sedí automatické mačky.

CT Nuptse EVO Semiautomatic

Poloautomatické mačky Climbing Technology Nuptse EVO Semiautomatic

Asolo Elbrus GV

Boty Asolo Elbrus GV se zadní hranou jsou vhodné pro poloautomatické mačky

Singing Rock Lucifer II

Automatické mačky Singing Rock Lucifer II

Asolo Alta Via GV

Boty Asolo Alta Via GV vhodné pro automatické mačky

Skialpinistické mačky

Tato speciální kategorie maček je určena pro nutné použití v místech, kde nestačí tulení pásy na skialpových lyžích. Tedy spíš pro krátké výstupy, než pro hodinové pochody.

Výhodou těchto maček je, že jsou extrémně lehké, někdy nemají ani vyhazovače sněhu. A to je zároveň i nevýhoda, protože díky použitým materiálům (karbon, aluminium) jsou tyto mačky náchylné k poškození a mají kratší životnost. Pokud je ale budete používat pro dané účely, typicky chůze v úsecích, kde už nestačí tulení pásy na lyžích, budete s nimi jistě spokojení.

Skialpinistické mačky Grivel Ski Race, hmotnost 394 gramů


Skialpové boty s mačkami Grivel


Vyhazovače

Na posledním obrázku vidíte gumové žluté vložky. Říká se jim vyhazovač, bouncer nebo také anti-boot a zabraňují sněhu, aby se nalepil pod mačkami. Proč? Protože mačka obalená sněhem nefunguje.


Velikost maček

Vřele doporučujeme nastavit si mačky doma, předtím, než vyrazíte. A to pokaždé, hlavně když střídáte boty. I když většina maček, které jsou na trhu, mají jednoduchý systém nastavení, třeba u poloautomatických maček je třeba nastavit výšku páky na patě. Schválně, zkuste si to s rukavicemi. A až budete na sněhu v mrazu, každá minuta s teplýma rukama bude dobrá.


TIP na závěr

Používejte obal na mačky! Ano, jsou to koruny navíc, ale oproti protrženému batohu, nebo ještě hůř, těla, je to zanedbatelná částka. Některé obaly jsou vyrobené tak, že v nich mačky zároveň i dobře vyschnou. Třeba tento od Singing Rock:

Obal na mašky Singing Rock

A pamatujte, že mačky jsou ostré, tak pozor na lýtka a choďte rovnoběžně, ne s nohami do V.


Ukázat nabídku maček ->